Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky

Tato rubrika slouží k zodpovězení nejčastějších otázek, které pokládají zájemci o boloňského psíka. Odpovědi vyjadřují názor chovatelky.

 

Je pro mne boloňský psík vhodné plemeno ? 

Podle mě se dá jednodušše říci, že boloňáček je vhodný pro každého člověka, který má srdce otevřené, pejska si přeje a hledá věrného kamaráda na mnoho let. Boloňský psík má jednu naprosto úžasnou vlastnost - přizpůsobí se režimu a aktivitám své rodiny. Pokud jste aktivní, bude s Vámi rád jezdit na výlety, běhat vedle kola a bude mít radost z každé lumpárny. Pokud bude bydlet se starším páníčkem, spokojí se s krátkými procházkami a bude pro Vás trpělivý společnik po celý den.

 

Proč kupovat  psa s průkazem původu, když nechci vystavovat ani chovat ?

Pejsek s průkazem původu ( rodokmenem) znamená garanci toho, že z koupeného štěňátka opravdu vyroste dospělý boloňáček. Je to osvědčení toho, že předci mého štěněte byli uchovnění boloňáčci ( byli to opravdoví představitelé této rasy, neměli žádnou závažnou vadu, která by je vyřadila z chovu). U každého vrhu chovatelské stanice dostávají všechna štěňata průkaz původu ! Proto moje rada zní - nešetřete  na pořizovací ceně pejska, nevyplatí se to !

 

Máme si pořídit pejska nebo fenku ?

Často se setkávám s názorem, že fenky jsou milejši, mazlivější a vhodnější do rodiny s dětmi. Z mé zkušenosti, kdy jsem vyrůstala pouze s pejsky různých ras, jsou pejskové stejně úžasní jako fenky (milují svoje rodiny a zejména paničky nade vše). Pokud neplánujete chov, nebojte se pořídit pejska, nebudete muset řešit dvakrát ročně hárání fenky. Vystavovat a uchovnit pejska můžete stejně jako fenku. 

 

Jak dlouho může být sám doma? Jsme celý den v práci.

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Většina majitelů pejsků samozřejmě chodí do práce a pejskové si rychle zvyknou na to, že zůstávají doma. Ideální je samozřejmě doba co nejkratší, protože boloňáček svoji rodinu miluje a chce být s ní co nejvíce. Já sama se snažím, aby moje holky nebyly doma samy více než 6 hodin.

 

Je péče o srst náročná ? Mám z toho obavy.

Pro  boloňské psíky je typická bílá, dlouhá  a nadýchaná srst. Aby i náš pejsek měl srst krásnou, musíme se o ni starat. Pokud si pořídime kvalitní kosmetiku a hřebeny (výběr na trhu je obrovský), dá se péče zvládnout bez větších problémů. Se vším Vám při koupi štěňátka z naší CHS ráda poradím.

 

Čím mám pejska krmit ?

Výběr typu krmení je záleží na majiteli psa.

- krmení granulemi - výběr co nejvalitnějších granulí ( superpremium), př. Taste of Wild. Krmení granulemi je jednoduché, nenáročné.

- BARF ( Bones and Raw Food - kosti a syrová strava) - výživa přirozeným způsobem, tedy syrové maso, kosti, zelenina. Tento způsob krmení je nepochybně daleko náročnějśi pro majitele, který je zodpovědný za kvalitu a vyváženost krmení. Nutné je nastudování literatury k Barfu, výpočet krmné dávky, úpravy složení stravy dle aktuálního stavu pejska. Barfování ale není tak složité jak to ze začátku vypadá. Já sama jsem před více než rokem přešla  na BARF a stále jsem nadšená. Moje holky syrovou stravu milují, po celou dobu neměly jediné zdravotní komplikace a nádherně prospívají. Mají daleko lepší kvalitu srsti i zubů než měly na granulích, krásně osvalené postavy.A jistě platí pravda všech barfistů, že pejsek by si sám určitě vybral maso před granulemi.

 

Mám zájem o boloňského psíka z chovatelské stanice Emalondi. Jak mám dále postupovat ?

Pokud jste rozhodnuti, že si chcete boloňského psíka pořídit a líbí se Vám naši pejskové, máme z toho velkou radost. Napište prosím email nebo zavolejte (telefonujte prosím v uvedeném čase, v pracovní dny jsme v práci a nemohli bychom se telefonátu dostatečně věnovat). Budeme Vás informovat o aktuálním a ev. plánovaném vrhu, zodpovíme všechny Vaše dotazy. Bude nás pochopitelně zajímat něco o Vás a Vaší rodině, do které bude štěňátko odcházet. Po narození štěňátka je k závazné rezervaci nutně složení zálohy ve výši 1/4 ceny štěněte. V případě zrušení rezervace ze strany CHS je záloha vratná v plném výši, v případě  zrušení ze strany kupujícího je záloha nevratná.

Jaká je cena štěnětě z CHS Emalondi ?

Všechna štěňata z naší CHS jsou s PP a jsou po výstavně úspěšných rodičích. Cena štěněte závisí na více faktorech - na rodičích ( zahraniční krytí je významně finačně nákladnější než krytí v Česku), pohlaví štěněte ( pejskové bývají mírně levnější) a zejména kvalitě štěněte (štěně nadějné pro výstavy a chov je dražší). Platí tedy, že se mohou lišit i ceny jednotlivých štěňat v jednom vrhu. 

Co bude mít štěňátko při odchodu do nového domova ?

Štěňátko bude prohlédnuto veterinárni lékařkou, bude řádně očkováno a opakovaně odčerveno. Bude mít vystavený PET PASSPORT - cestovní pas s očkovacím průkazem. PP od nás dostane až ho obdržíme z ČMKU. Samozřejmostí je kupní smlouva a startovací balíček.